вівторок, 23 травня 2017 р.
понеділок, 22 травня 2017 р.
"Дума про тебе" Стельмах Михайло
Невиплакані сльози загойдали нею, немов билинкою. Софія впала на землю, притулила чоло до сплетених вузлом рук і невтішно, по-дитячому заридала.
Перепілка, почувши її, спочатку була притихла, а потім знову, як і спредковіку, почала вмовляти людей піти спати, не знаючи, що тепер багатьом дітям і пасинкам землі не до сну.
До самого світанку вона прочекала Мирона в житах, але він не прийшов ні з тієї далекої ночі, ні з тих років, що пройшли, як вода по каменю, як вода по сірому, як вода по білому...https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=6367&page=9ДАЛІ ТУТ
Дмитро Стельмах – про маловідомі сторінки життя і творчості свого батька письменника Михайла Стельмаха.
Михайло Стельмах із дружиною Лесею Анатоліївною і сином Дмитром у своїй квартирі №70 в письменницькому будинку Роліт; Київ, 1980.
Один зі знакових романів Михайла Стельмаха – «Чотири броди». У ньому автор згадує про жертви Голодомору, серед героїв роману – персонажі, що беруть участь в організації штучного голоду по селах… Цей роман довго не брали до друку, вбачаючи у ньому антирадянщину.
«Замкнути твір у сейфі – цього достатньо для вбивства письменника»
Джерело: Високий замок online — http://wz.lviv.ua/far-and-near/199903-zamknuty-tvir-u-seifi-tsoho-dostatno-dlia-vbyvstva-pysmennyka
Фільм присвячено класикові української літератури ХХ століття Михайлу Стельмаху.
Авторський задум побудований на перетині людських стосунків і творчих біографій двох знакових в українській культурі та літературі постатей -- батька, видатного прозаїка Михайла Стельмаха і його сина, відомого драматурга Ярослава Стельмаха.
У фільмі беруть участь вдова Я.Стельмаха -- Людмила Стельмах, науковці Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України та ЦДАМЛМ України.
Звучать вірші Михайла Стельмаха й уривок з його роману «Чотири броди» в авторському виконанні.
Використання фразеологічних одиниць у творчості м. Стельмаха
У прозі Михайла Стельмаха виявлено такі стійкі звороти традиційної форми та значення, зафіксовані фразеологічним словником української мови [22-23]:
− втерти маку (часнику) – суворо покарати, побити кого-небудь; добре провчити: [батько – Михайликові:] Дома я тобі утру маку! (“Щедрий вечір”); [парубок – Михайликові:] Я зараз як втру тобі часника, то надовго забудеш про театри (“Гуси-лебеді летять...”);
− сорока на хвості (на крилі) принесла – кому-небудь стало відомо про щось [дядько Володимир:] – ... Оце сорока на хвості принесла, що ви збираєтесь переселятись (“Щедрий вечір”); [Михайлик:] – Дядьку Себастіяне, у вас під шинелею стеєр? – А ти звідки знаєш? – дивується чоловік. – Сорока на крилі принесла (“Гуси-лебеді летять...”).
неділя, 21 травня 2017 р.
вівторок, 9 травня 2017 р.
Михайло Стельмах: літературне айкідо подільського одесита
Чи пам’ятаєте ви, хто такий Михайло Стельмах? Якщо зі шкільної лави ви винесли якісь смутні спогади про цього видатного письменника ХХ століття, то цього року ваші спогади якщо і не доповняться новою інформацію, то принаймні освіжаться. Адже24 травня виповнюється 100 років з дня народження Михайла Стельмаха. З нагоди цього ювілею у школах випустять стіннівки, у Спілці письменників проведуть якісь заходи, а на батьківщині письменника, у с. Дяківці Літинського району на Вінниччині, проведуть масштабне святкування. Після цього про Стельмаха забудуть до наступного ювілею – себто ще років на 50… Але в дяківецькому музеї Стельмаха про письменника пам’ятають завжди. І можуть розповісти багато такого, про що й згадки нема ані в сухій офіційній біографії Стельмаха, ані взагалі в інтернеті.
неділя, 7 травня 2017 р.
Тут, за греблею, верби зелені Заглядають у душу мені
Мати його, Ганна Іванівна, добра, ласкава і невтомна трудівниця, перша пробудила в дитячому серденьку любов до навколишньої природи. Вона навчила маленького Михайлика милуватися вранішніми росами і легеньким ранковим туманом, подовгу вслухатися в «бентежні звуки далеких дзвонів», що їх струшують на землю з високого піднебесся оті казкові гуси-лебеді, повертаючись весною з далекого вирію. Під впливом матері хлопчик навчився розпізнавати маковий цвіт і духмяний любисток, осінній гороб і калину; мати йому вперше показала, як у розквітлому соняшнику ночує сп’янілий джміль і як плаче від радості дерево, зустрічаючи довгождану весну...
Михайло Стельмах. Непослушко Довгі Вушка і Дзвінок
Михайло Стельмах.
Непослушко Довгі Вушка і Дзвінок
В книзі розповідається про веселі, а часом і сумні пригоди симпатичних мешканців лісового царства – мрійливого зайця Непослушка, доброго барана Рахуби, відважного пса Рябка, мудрого качура Основи…
четвер, 4 травня 2017 р.
понеділок, 1 травня 2017 р.
Фразеологізми від Михайла Стельмаха
____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________--___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Підписатися на:
Дописи (Atom)